BOSCH ACTIVE / PERFORMANCE

Středový pohon od německé značky Bosch je v současné době to nejlepší, co v nabídce elektrokol najdete. Většina světově známých značek jízdních kol pohání své elektro modely právě pohonem Bosch a to pro jeho vysoký výkon, spolehlivost, design, funkce a samozřejmě také silnou značku.

Bosch nabízí dvě řady systémů, které se liší především v maximálním točivém momentu a síle asistence . Řada Performance je předurčena pro sportovní jízdu s vysokou mírou asistence a točivým momentem až 60 Nm, zatímco řada Active je vhodná pro pohodovější ježdění, cykloturistiku nebo pro dopravu (dojíždění).

Apache je jedinou českou značkou, která ve větší míře používá systém Bosch na svých elektrokolech a to celkem na 6 různých modelech. U většiny modelů si můžete vybrat vždy mezi řadou Performance a Active.

Pokud hledáte kvalitu bez kompromisu a jste ochotni do svého nového elektrokola investovat více peněz, pak elektrokolo s pohonem Bosch je jednoznačně tou správnou volbou. Zamilujete se už po prvním svezení.

RežimPerformanceActive
Turbo 275 / 60 225 / 48
Sport 190 / 55 150 / 45
Tour 120 / 50 100 / 40
Eco 50 / 40 40 / 30

Míra asistence v poměru k síle šlapání
(v %) / maximální točivý moment

Středový motor „Drive Unit“

Srdcem systému je výkonný středový motor Drive Unit. Integrovaná řídící jednotka každou vteřinu vyhodnotí až 1000 údajů z připojených snímačů a na jejich základě pak optimalizuje výkon motoru a míru asistence. V motoru je zabudován snímač šlapání (otáčení klik) a torzní snímač síly šlapání, na zadní rámové stavbě je pak umístěn snímač rychlosti (otáček zadního kola). Motor je schopen dosáhnout maximálního točivého momentu až 60 Nm (Performance) resp. 48 Nm (Active).

Baterie „Power Pack“

Systém je napájen Li-Ion baterií, která může být umístěna v rámu nebo v nosiči kola. Kapacita baterií Bosch na elektrokolech Apache je 11 Ah (400 Wh). Vyznačují se nízkou hmotností (2,5 kg) a dlouhou životností. Jsou vybaveny BMS deskou (Battery Management System), která baterii chrání před přehřátím, zkratem nebo přebitím. Pokud necháte baterii dlouho bez dobíjení, dokáže ji BMS uchránit před likvidačním poklesem napětí.

Displej „Intuvia“

Systém se ovládá pomocí LCD displeje umístěného na řídítkách a odděleného tlačítkového ovladače u levého madla. Prostřednictvím displeje se nastavuje úroveň asistence (Off-Eco-Tour-Sport-Turbo) a aktivuje se asistent chůze / rozjíždění (motor pomáhá bez nutnosti šlapat avšak pouze do rychlosti 6 km/h). Displej zobrazuje informace o stavu baterie a aktuálním výkonu motoru, který je přímo úměrný spotřebě energie. Díky tomu můžete sledovat, jaký vliv na spotřebu mají jednotlivé úrovně asistence, styl jízdy a zařazených převodů a následně svůj styl jízdy optimalizovat pro dosažení co nejdelšího dojezdu. Pro efektivní volbu převodů můžete také využít doporučení pro přeřazení na těžší nebo lehčí převod, která se na displeji zobrazují. Displej dále nabízí funkce cyklopočítače jako je okamžitá, maximální a průměrná rychlost, celková a denní ujetá vzdálenost, čas jízdy a hodiny. Vybaven je také USB zásuvkou umožňující dobíjení mobilních zařízení (telefon, navigace apod.).

Technické parametry

Napětí systému: 36 V
Jmenovitý výkon motoru: 250 W
Maximální točivý moment motoru: 60 Nm (Performance) / 48 Nm (Active)
Hmotnost motoru: 4 kg
Kapacita baterie: 400 Wh
Hmotnost baterie: 2,5 kg
Doba nabíjení: 3,5 h (50% za 1,5 h)
Dojezdová vzdálenost: 75 – 130 km (Perfromance) / 85 – 140 km (Active)

SHIMANO STEPS

Největší světový výrobce komponentů pro jízdní kola Shimano představil vlastní pohon pro elektrokola se středovým motorem – Shimano STePS. S hmotností 3,2 kg je nejlehčím středovým motorem v nabídce elektrokol Apache. Stejně jako ostatní středové motory je vybaven integrovanou řídící jednotkou, snímačem otáčení klik a síly šlapání, jejichž výstupy pak využívá pro nastavení míry asistence. Maximální točivý moment je 50 Nm a tak je pohon Shimano STePS vhodný především pro cykloturistiku a dopravu (dojíždění).

Hned tři modely elektrokol Apache jsou osazeny středovým pohonem Shimano Steps. Krosové modely Kolla a Kolla lady a městské elektrokolo Elegance.

Pokud jste příznivci cykloturistiky nebo řešíte otázku efektivní dopravy ve svém okolí, potrpíte si na jednoduchost a spolehlivost a hledáte elektrokolo s dobrým poměrem cena / výkon, Shimano STePS je tím ideálním řešením.

Středový motor

Pohon elektrokola zajišťuje kompaktní, lehký a tichý středový motor s integrovanou řídící jednotkou, snímačem šlapání (otáčení klik) a torzním snímačem síly šlapání. Motor je schopen dosáhnout maximálního točivého momentu 50 Nm.

Baterie

Systém je napájen Li-Ion baterií, která může být umístěná v rámu nebo v nosiči kola. Kapacita baterií STePS na elektrokolech Apache je 11,6 Ah (418 Wh). Vyznačují se nízkou hmotností (2,5 kg) a dlouhou životností. Jsou vybaveny BMS deskou (Battery Management System), která baterii chrání před přehřátím, zkratem nebo přebitím. Pokud necháte baterii dlouho bez dobíjení, dokáže ji BMS uchránit před likvidačním poklesem napětí.

LCD displej

Systém se ovládá pomocí LCD displeje umístěného na řídítkách a odděleného tlačítkového ovladače u levého madla. Prostřednictvím displeje se nastavuje úroveň asistence (Off-Eco-Norm-High) a aktivuje se asistent chůze / rozjíždění (motor pomáhá bez nutnosti šlapat avšak pouze do rychlosti 6 km/h). Displej zobrazuje informace o stavu baterie a aktuálním dojezdu a dále nabízí funkce cyklopočítače jako je okamžitá, maximální a průměrná rychlost, celková a denní ujetá vzdálenost, čas jízdy a hodiny.

Technické parametry

Napětí systému: 36 V
Jmenovitý výkon motoru: 250 W
Maximální točivý moment motoru: 50 Nm
Hmotnost motoru: 3,2 kg
Kapacita baterie: 418 Wh
Hmotnost baterie: 2,55 kg (nosičová) / 2,66 kg (rámová)
Doba nabíjení: 4 h
Dojezdová vzdálenost: 70 – 125 km

BAFANG MAX DRIVE

Bafang MaxDrive je černým koněm na poli středových pohonů. Pyšní se především velmi vysokým točivým momentem motoru, který může dosáhnout až do výše 80 Nm. Motor je přitom velmi tichý a vysoce účinný. Díky příznivé ceně a modernímu designu použitých komponentů je tak velice zajímavou alternativou k zavedeným značkovým pohonům.

Apache se podílel na vývoji a testování prototypů tohoto výkonného systému a je jedním z prvních světových výrobců elektrokol, který dostal možnost ho zařadit do své nabídky. V kolekci 2015 bude středový motor Bafang MaxDrive pohánět 3 modely elektrokol Apache řady E1 – horské Hawk a Manitou a krosové Matto.

Žádáte-li vysoký výkon v dobrém poměru k ceně a nepotrpíte si na zvučná jména světových značek, pak Vás středový pohon MaxDrive určitě nadchne.

Motor

Srdcem elektrokola je středový motor Bafang MaxDrive se jmenovitým výkonem 250W, který je ve špičce schopen dosáhnout výkonu až 520W. Hlavním trumfem motoru Bafang MaxDrive je však jeho velmi vysoký točivý moment až 80 Nm při zachování nízké spotřeby (pro srovnání, středový motor Bosch Performance nabízí kroutící moment 60 Nm). Motor je vybaven snímačem šlapání a torzním snímačem síly šlapání. Řídící jednotka, která je integrovaná do těla motoru, tak při určování míry asistence vyhodnocuje, jakou silou jezdec šlape do pedálu a podle toho reguluje výkon motoru. Tzn. čím větší silou jezdec šlape, tím větší silou motor pomáhá.

Baterie

Energii do systému dodává baterie s Li-Ion články Samsung, která je umístěna v rámu elektrokola. Její kapacita je 13 Ah, což v součinu s napětím systému 36V znamená, že je schopna vykonat práci o objemu 468 Wh. Baterie je osazena USB zásuvkou umožňující dobíjení mobilních zařízení (telefon, navigace apod.). Baterie je vybavena BMS deskou (Battery Management System), která baterii chrání před přehřátím, zkratem nebo přebitím. Pokud necháte baterii dlouho bez dobíjení, dokáže ji BMS uchránit před likvidačním poklesem napětí.

LCD displej HMI

Systém se ovládá pomocí LCD displeje umístěného na řídítkách a odděleného tlačítkového ovladače u levého madla. Prostřednictvím displeje se nastavuje úroveň asistence v rozsahu 0-5 a aktivuje se asistent chůze / rozjíždění (motor pomáhá bez nutnosti šlapat avšak pouze do rychlosti 6 km/h). Displej zobrazuje informace o stavu baterie a nabízí funkce cyklopočítače jako je okamžitá, maximální a průměrná rychlost, celková a denní ujetá vzdálenost a čas. Vybaven je také USB zásuvkou umožňující dobíjení mobilních zařízení (telefon, navigace apod.).

Technické parametry

Napětí systému: 36 V
Jmenovitý výkon motoru: 250 W
Maximální točivý moment motoru: 80 Nm
Hmotnost motoru: 3,8 kg
Kapacita baterie: 468 Wh
Hmotnost baterie: 3 kg
Doba nabíjení: 7 h
Dojezdová vzdálenost: 75 – 130 km

APACHE POWER

Apache Power je nejpoužívanějším systémem elektropohonu v sortimentu elektrokol Apache. Je výsledkem dlouhodobého vlastního vývoje a nabízí ten nejlepší poměr cena / výkon v dané třídě elektrokol. Tento modulární systém vyhovuje široké poptávce po různých typech elektrokol v různých cenových úrovních střední třídy. Motory jsou zapletené do zadního nebo předního kola, na výběr je z několika typů baterií s různými kapacitami a ovládá se pomocí jednoduchého LED panelu nebo multifunkčního LCD displeje, které jsou vzájemně zaměnitelné.

Apache Power pohání dvě desítky modelů elektrokol Apache ve všech typových kategoriích: městská, skládací, krosová a horská. Ať už hledáte elektrokolo pro dojíždění do práce, cykloturistické vyjížďky nebo aktivní ježdění v terénu, z nabídky elektrokol s pohonem Apache Power si určitě vyberete.

Apache Power se nabízí také jako sada pro elektrifikaci jízdního kola.

Motor

Pohon elektrokol vybavených systémem Apache Power zajišťují zapletené (nábojové) motory od značky 8FUN. Většina modelů má motor umístěný v zadním kole, ale některé využívají přední pohon (to v případě, že jsou osazeny zadním řadícím nábojem Shimano Nexus).

Baterie

Energii do systému dodávají Li-Ion baterie různých typů pro různé modely. Baterie může být umístěna v nosiči, za sedlovou trubkou, v rámu nebo skrytá uvnitř rámové trubky. Kapacita se pohybuje v rozmezí 6,6 až 13 Ah. Rámové baterie jsou vybaveny USB zásuvkou pro dobíjení mobilních zařízení. Všechny typy baterie jsou vybaveny BMS deskou (Battery Management System), která baterii chrání před přehřátím, zkratem nebo přebitím. Pokud necháte baterii dlouho bez dobíjení, dokáže ji BMS uchránit před likvidačním poklesem napětí.

Řízení systému

Systém elektropohonu je ovládán řídící jednotkou, která je umístěná poblíž baterie. Řídící jednotka propojuje motor s baterií, ovládacím panelem, snímačem otáček a rychlosti nebo brzdovými pákami a reguluje výkon motoru dle nastaveného režimu asistence na ovládacím panelu. Vyšší modely jsou řízeny sinusovou technologií, která zajišťuje výrazně tišší chod motoru.Ovládání elektrokola

Elektrokola se systémem Apache Power nabízejí 2 typy ovládání. Jednoduchý LED panel nebo multifunkční LCD displej s odděleným ovladačem a funkcemi cyklopočítače.

Jednoduchý LED panel je umístěn u levého madla řidítek a jeho prostřednictvím se nastavuje režim asistence v rozsahu 1-5, aktivuje se asistent chůze / rozjíždění (motor pomáhá bez nutnosti šlapat avšak pouze do rychlosti 6 km/h) a ovládá se osvětlení (pokud jím je elektrokolo vybaveno). LED panel také zobrazuje informace o stavu nabití baterie.

Multifunkční LCD displej je umístěn na středu řidítek a ovládá se pomocí tlačítkového ovladače u levého madla řidítek. Prostřednictvím displeje se nastavuje úroveň asistence v rozsahu 0-5, aktivuje se asistent chůze / rozjíždění (motor pomáhá bez nutnosti šlapat avšak pouze do rychlosti 6 km/h) a ovládá se osvětlení (pokud jím je elektrokolo vybaveno). Nově také nabízí režim asistence „Offroad“ bez omezení rychlosti. Tato funkce je pouze u horských a crossových modelů a je možné ji aktivovat pouze mimo oficiální komunikace. Displej zobrazuje informace o stavu baterie, spotřebě energie a aktuálním výkonu motoru, který je přímo úměrný spotřebě energie. Díky tomu můžete sledovat, jaký vliv na spotřebu mají jednotlivé úrovně asistence a různý styl jízdy a zařazených převodů a následně svůj styl jízdy optimalizovat pro dosažení co nejdelšího dojezdu. Displej dále nabízí funkce cyklopočítače jako je okamžitá, maximální a průměrná rychlost, celková a denní ujetá vzdálenost a čas.

LED panel a LCD displej jsou vzájemně zaměnitelné. Modely vybavené LED panelem je tak možné dovybavit multifunkčním LCD displejem, který nabízí mnohem více funkcí.

Některé modely jsou vybaveny také brzdovými pákami s brzdovými senzory. V případě zabrzdění řídící jednotka vypne pohon elektrokola.

Technické parametry
Napětí systému: 36 V
Jmenovitý výkon motoru: 250 W
Hmotnost motoru: 2,5 – 3,2 kg
Kapacita baterie: 238 Wh – 468 Wh
Hmotnost baterie: 2,3 – 3,6 kg
Doba nabíjení: 3,5 - 7 h
Dojezdová vzdálenost: 30 – 110 km

* uvedené technické parametry se u jednotlivých modelů liší